Referans

“Mayıs 2013 itibarı ile YouTube’un reklam modellerini Türkiye pazarına sunması ile birlikte medya ajansımız Mindshare’in strateji ve öngörülerinden yola çıkarak Turbo 3G lansmanımız için bu kanalı kullanmaya karar verdik ve YouTube Masthead reklam modelini Türkiye’de ilk kullanan firma olduk. Bu reklam modelini kullanırken, özelliklerinden biri olan Yeniden Pazarlama aracından da faydalandık.“

Alpay Alptekin – Turkcell Pazarlama İletişimi Direktörü

Başarı Hikayesi

Firma Hakkında Bilgi

2004 yılında Türkiyeʼde GSM temelli mobil iletişimi başlatan firma olan Turkcell, bugüne kadar sürdürdüğü geniş çaplı yatırımlar ile müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerinin çeşitliliğine ve kalitesine bağlı olarak müşteri sayısını da artırmış bir firma.

Dokuz ülkede faaliyetlerini sürdüren Turkcell, bu ülkelerin beş tanesinde piyasa lideri konumunda. NYSEʼye (New York Borsası) kote olan ilk Türk şirket ünvanını da taşıyan firma, 3Gʼde 110’dan fazla ülkede yaptığı anlaşmalar sonucu yurt dışı kullanımda da dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer almayı ve ayrıca, GPRS dolaşımında 165’ten fazla ülkede yaptığı anlaşmalarla bu alanda dünyanın sayılı operatörlerden biri olmayı başarmış.

İş Yaklaşımı

2013 yılı itibarı ile sadece Türkiyeʼdeki abone sayısı 35 milyon olan, grup şirketlerindeki müşteri sayısı ise 70 milyonu geçen Turkcell, yurt içi ve uluslararası pazarlarda iletişim, teknoloji ve yeni iş alanlarındaki fırsatları değerlendirerek büyümeyi hedefliyor. Kendisini “Türkiyeʼnin öncü iletişim ve teknoloji şirketi” olarak konumlayan firma, teknolojiye yaptığı yatırımların yanı sıra pazarlama faaliyetlerinde de güncel ve en yeni teknolojileri kullanıyor.

2009 yılından beri medya ajansları Mindshareʼin önerileri ve yönlendirmeleri ile Google çözümlerini kullandıklarını belirten Turkcell Pazarlama İletişimi Direktörü Alpay Alptekin şöyle devam ediyor: “Google reklam modellerini, ürün ve hizmetlerimizi tanıtmak adına efektif bir şekilde sürekli olarak kullanıyoruz. Her yıl yeni çıkan reklam modellerini ürün ve hizmetlerimize uyarlamaya çalışarak aldığımız sonuçları iyileştirmeye çalışıyoruz.”

Ajansları Mindshare ile birlikte yaptıkları çalışmalarda yıllık medya stratejilerini belirlerken hangi Google reklam modelinin daha efektif dönüş sağlayacağı ve hangi reklam formatının hangi ürünle entegre olabileceğini görüştüklerini ve buna göre planlamalarını yaptıklarını belirten Alptekin, “Google, kullandığı teknolojileri reklam modellerine düzenli olarak uyarlamakla kimi zaman markaların ihtiyaçlarının da ötesinde pazarlama çözümleri sunuyor” diyor.

Başarı Hikayesi

Googleʼın Mayıs 2013ʼte YouTube reklamlarını Türkiye pazarına sunması ile birlikte Turbo 3G ürün lansmanı için YouTube Masthead formatını kullanmaya karar veren Turkcell, aynı zamanda bu formatı Türkiyeʼde ilk kez kullanan firma oldu.

Reklamı gören ve etkileşime geçen kullanıcıları gelecekteki kampanyalarda da doğrudan hedefleyebilmeyi amaçlayan firma, planladığı Turbo 3G relansmanı ve bu ürünle doğrudan ilgili olabilecek Mobil İnternet Paketleri kampanyaları için kullanıcı kitlelerini ayrı havuzlarda topladı. Bu havuzlar ile gelecekteki kampanyalarda kullanıcıları doğrudan hedefleme imkanı elde etti.

Googleʼın sunduğu reklam modellerinin birbirlerine entegre edilebilmesi ile markalara 360 derece pazarlama alanında ciddi katkılar ve kolaylıklar sağladığını belirten Alptekin, önümüzdeki dönemde de Google ve YouTube reklam modellerini etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Sonuçlar

  • Masthead ile 10 milyonu aşkın tekil kullanıcıya ulaşıldı.
  • Masthead üzerinde %0.34 tıklama oranı elde edildi.
  • Yüksek etkileşim oranı sağlandı.
  • Yeniden pazarlama kampanyası ile 31 milyonu aşkın gösterim sağlandı.