Referans

“Dinamik Arama Reklamlarımızın yayına başlamasıyla birlikte olumlu etkilerini görüp optimizasyon sürecine ağırlık verdik ve bu kampanyaların sayısını her geçen gün arttırdık. Dinamik Arama Reklamları’nda anahtar kelime listeleri ve reklam metinleri oluşturmak zorunda olmadığımız için optimizasyon sürecine daha fazla zaman ayırabildik.“

Barış Kahraman – Kıdemli Dijital Pazarlama Uzmanı

Google AdWords Başarı Hikayesi

Firma Hakkında Bilgi

1998 yılında internet üzerinden en geniş ürün yelpazesini en uygun fiyatlarla sunmak için yola çıkan Hepsiburada.com, online alışveriş sektörüne artı değer katmak amacı ile hizmet anlayışında sürekli fark yaratmayı hedefleyen bir şirket olmuş.

Pazarlama fikirlerini internet üzerinden alışverişi hep bir adım daha ileriye taşımak üzerine kurgulayan Hepsiburada.com, şu anda 7 milyon kayıtlı üyesi ve aylık 24 milyon toplam, 12 milyon tekil ziyaretçisi ile saygın kuruluşlar tarafından verilen “Son 5 yılın en hızlı büyüyen şirketi” ve “En iyi online mağaza” gibi alanlarda çok sayıda ödülün de sahibi.

İş Yaklaşımı

Sitede hedeflediği ziyaretçilere ulaşma konusunda internet reklamları ile birlikte geleneksel reklam kanallarını da yüksek oranda kullanan Hepsiburada.com, tüm mecraları hassas bir şekilde analiz ederek erişim hedefleri, bütçeye ve ürünlere uygunluğuna göre seçimlerini yapıyor.

Google reklamlarını Türkiye’de ilk başladığı zamandan beri kullanan şirket, dijital ekibi ile birlikte Google AdWords’un zamanla gelişen ve her dönem yenisi eklenen ürünlerini ve yeteneklerini en kısa sürede devreye alıp, maksimum fayda yaratıyor.

Kıdemli Dijital Pazarlama Uzmanı Barış Kahraman: “Google AdWords, gerek herkes tarafından bilinen ve yoğun aranan, gerekse de duyurusu ya da lansmanı planlanan ürünler, ürün grupları ya da kategoriler için Hepsiburada.com pazarlama ekibinin planlı ve öncelikli kanalı. Yapılan yatırım sonucu alınan dönüşün en iyi olduğu kanallardan biri olan Google AdWords, en kaliteli trafiği bize en uygun maliyet ile sağlıyor.” diyor.

Google AdWords Başarı Hikayesi

Hepsiburada.com olarak Dinamik Arama Reklamları’nı Ekim 2012 itibariyle kullanmaya başladıklarını belirten Barış Kahraman, “Site bünyesinde gerek ürün çeşitliliğinin çok fazla olması gerekse de sürekli yeni ürünler eklenmesi sebebiyle yeni kampanyalar açılırken geçen süredeki zaman kaybını minimuma indirmek için Dinamik Arama Reklamları’nı kullanmaya karar verdik.” diyor.

Dinamik Arama Reklamları sayesinde anahtar kelime listeleri ve reklam metinleri oluşturmak zorunda olmadığı için optimizasyon sürecine daha fazla zaman ayıran Hepsiburada.com, 25 karakterlik başlık sınırlamasının da ortadan kalkmasıyla birlikte daha uzun, dikkat çekici ve kullanıcı arama sorgusuyla eşleşen başlıkları dinamik olarak kullanabilme imkanı da bulabilmiş.

Mevcut bütün AdWords kampanyalarına destek olarak Dinamik Arama Reklam kampanyaları oluşturduklarını belirten Kahraman, kampanyaların olumlu etkisinin artmasının sonucunda da Dinamik Arama reklamları kampanyalarına ayırdıkları bütçeyi arttırdıklarını söylüyor.

Kahraman: “Dinamik Arama Reklamları kampanyalarını hazırlarken tıklanma oranlarımızın artması ve bize zaman kazandırması gibi dönüşleri zaten bekliyorduk. Ayrıca beklentimiz dışında gerçekleşen bir diğer olumlu etkisi de standart kampanyalarımızda ekli olmayan anahtar kelimeleri de bu kampanyalar sayesinde keşfederek hesabımızı genişletme imkanı sağlaması oldu.” diyor.

Sonuçlar

Hepsiburada.com, yürüttüğü Dinamik Arama Reklamları kampanyaları sonucunda standart kampanyalara göre şu sonuçları elde etti:

  • Ortalama Tıklama Başına Maliyetler (CPC) %48 oranında azaldı,
  • Edinme Başına Maliyetler (CPA) %62 oranında düşerken, Dönüşüm Oranı %216 arttı,
  • Özellikle dinamik başlıkların etkisiyle tıklama sayısı %90 arttı,
  • Tıklanma Oranı %38 arttı.