Referans

Garanti Bankası

“Google+ sayfamız her gün daha fazla sayıda kişi tarafından takip ediliyor. Ayrıca AdWords reklamlarımıza sosyal uzantıları eklediğimizden bu yana tıklanma oranlarında %12, %23 ve %49 artış elde ettik.“

Garanti Bankası – Dijital Pazarlama Müdürü

“Google+ sayesinde tamamen farklı bir sosyal medya deneyimi edindik. Google+ şu anda marka stratejimizin önemli bir parçası haline gelmiş durumda.”

Firma Hakkında Bilgi

Türkiye’nin bankacılık ve finans alanındaki en önemli oyuncularından olan Garanti Bankası, müşterilerine ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak için tüm geleneksel pazarlama kanallarının yanı sıra internetten de faydalanıyor. Bu kanalların her biri için farklı stratejiler üreten ve uygulamaya geçiren banka, yaşı 18’den emeklilik sonrasına kadar uzanan geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak ve bir çok farklı ürün ve hizmetini tanıtmak için internetin sağladığı araçları da yoğun bir şekilde kullanıyor.

Uzun zamandır Google ile birlikte çalışan banka, Google reklam kanallarının satışlarının en büyük kaynağını oluşturduğunu belirtiyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer: “Kısa bir süre önce, Google Türkiye’nin de desteği ile Google+ sayfamızı açtık ve bu kadar sürede şaşırtıcı bir şekilde 70.000 takipçiye ulaştık.” diyor.

Garanti Bankası hizmetlerini sadece reklamlar ile değil, aynı zamanda sosyal medya kanallarını da çok etkin bir şekilde kullanarak duyuruyor. Firma, bu kanalların ihtiyaçlarını ve iletişim tarzlarını göz önüne alarak sosyal medya stratejisini belirliyor. Google+’ın açılmasıyla birlikte Garanti Bankası da kendi Google+ sayfasını oluşturdu ve bir kaç ay içinde takipçi sayısı açısından bu kanalda yer alan en büyük firmalardan biri haline geldi. Takipçi sayısının yanı sıra alınan kullanıcı yorumları ve tepkiler de firma tarafından çok memnun edici olarak nitelendiriliyor.

İş Yaklaşımı

Garanti Bankası, bugünkü genç jenerasyonun teknoloji ve internet kullanımı açısından çok hızlı yol kat ettiğinin farkında ve onlara yetişmesinin hayati önem taşıdığını biliyor. Bu görüş doğrultusunda iletişim amaçlı tüm yenilikçi düşünceleri ve kanalları kullanmaktan çekinmiyor. Bu kanallar vasıtası ile müşteri davranışlarını ölçüyor ve hizmetlerini sunuyor.

Garanti, sosyal medyaya diğer tüm iletişim kanallarından farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Didem Dinçer Başer: “Sosyal medyada tüm platformların farklı ölçümleri ve kullanıcı davranışları var. Sosyal medyanın her gün değişen şartlarına uyum sağlamak için esnek bir strateji üretmemiz gerekiyor. Uzun vadeli pazarlama planlarımızı yaparken bir yandan da sosyal medyanın haftalık olarak değişen trendlerine odaklanıyoruz.” diyor ve ekliyor: “Bu yüzden her bir sosyal medya kanalına hak ettiği özeni gösteriyoruz. Müşterilerimizle internet üzerinden kurduğumuz iletişim, ülkemizin ve dünyanın günlük olarak değişen eğilimlerine göre belirleniyor.”.

Google AdWords Başarı Öyküsü

Garanti Bankası şu anda Google+ sayfasında fotoğraf ve videolarla desteklediği günlük paylaşımlarda bulunuyor. Sosyal medyaya yaklaşımları konusunda anahtar noktalardan biri de sosyal medya uzantılarını AdWords reklamları ile birlikte kullanmaları. Başer: “G+ eklentisi ve sosyal medya uzantıları bizim için çok önemli. AdWords reklamlarımızda sosyal medya uzantılarını kullandığımızdan beri tıklanma oranı (TO) artışımız %12, %23 ve %49 olarak gerçekleşti.” diyor.

Bankanın Google+’ta en beğendiği yanlardan biri de YouTube ile entegre bir şekilde çalışan Hangouts On Air özelliği. “Canlı yayın özelliği, yani Hangouts On Air, kullanıcılarımızın G+’taki ve sayfamızdaki deneyimlerini zenginleştirmemizi sağlıyor.” şeklide konuşan Didem Dinçer Başer devam ediyor: “9 kişiye kadar canlı konferans görüşmesi yapabilmeyi mümkün hale getirdiği için Hangouts On Air özelliği ilgimizi çekiyor. Aynı zamanda yaptığımız yayını YouTube kanalımız üzerinden tüm dünya ile anında paylaşma imkanımız bulunuyor. YouTube kanalımızdaki ’embed’ kodunu kullanarak yayınımızı kendi sitelerimizde veya istediğimiz herhangi bir yerde kullanabiliyoruz. Bu da bizim için verimliliğimizin artması demek. Önümüzdeki günlerde ürün lansmanlarımızdan veya özel projelerimizden birinde bu özelliği kullanmayı planlıyoruz.”

Başer’e göre Google+’ta yayınladıkları içeriklere gösterilen ilgi oldukça memnun edici düzeyde. “İçerik girişlerimiz için haftalık bir plan hazırlıyoruz. Planda anlık gelişen haberler için de belli boşluklar bırakıyoruz. Daha sonra ise aldığımız kullanıcı tepkilerini takibe başlıyoruz. Sayfamızda en yüksek ilgiyi kampanyalarımızda alıyoruz. Her kampanyamız farklı kanallarda yer alan farklı kitlelere özel olarak hazırlandığı için bu kadar ilgi görüyor.”. Bu şekilde Garanti Bankası kampanyalarının ve ürün/hizmet lansmanlarının başarısını garantilemiş oluyor.

Sonuç

70.000 kişi Garanti Bankası’na +1 verdi ve Çevreler’e ekledi.

AdWords reklamlarındaki sosyal medya uzantıları ile TO’da %12, %23 ve %49 artış elde edildi.

Firmanın Google+’ta yayınladığı içerikler iyi tepkiler alıyor ve tekrar paylaşılıyor.

Firma Google+’nın sunduğu Hangouts, Ripples ve Çevreler özelliklerinin tam performans ile kullanımı için yeni kampanyalar planlıyor.

Garanti Bankası Google+ sayfalarını marka stratejilerinin bir parçası olarak değerlendiriyor.